Pirmā pusgada beigās Inčukalna pazemes gāzes krātuvē reģistrēts lielākais noglabātās dabasgāzes uzkrājums pēdējo gadu laikā

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora “Conexus Baltic Grid” (Conexus) apgrozījums šī gada sešos mēnešos sasniedzis 32,40 miljonus, kas ir par 17% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, liecina apkopotie dati par uzņēmuma darbības rezultātiem 2023. gada pirmajā pusgadā. Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) reģistrēts lielākais noglabātās dabasgāzes uzkrājums pirmā pusgada beigās pēdējo piecu gadu laikā - 13,9 TWh apmērā, ieskaitot valsts stratēģiskās dabasgāzes rezerves.

2023. gada pirmajā pusgadā Conexus nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas vajadzībām. Tirgus dalībnieki ir veiksmīgi pārorientējušies un nodrošina dabasgāzes piegādes no Klaipēdas un Inkoo sašķidrinātās gāzes termināļiem. No Lietuvas saņemtais dabasgāzes apjoms pirmajā pusgadā sasniedza 9,2 TWh, kas ir par 41% vairāk nekā iepriekšējā gada sešos mēnešos, savukārt no Igaunijas saņemtais dabasgāzes apjoms sasniedza 2,2 TWh, kas ir 6,6 reizes vairāk nekā iepriekšējā gada sešos mēnešos. Līdz ar piegāžu plūsmu pārorganizāciju kopējais pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijā pirmajā pusgadā sasniedza 14,7 TWh, kas ir par 12% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām 2023. gada pirmajos sešos mēnešos sasniedza 4,3 TWh, kas ir par 12% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Dabasgāzes patēriņa samazinājumu ietekmēja gan laika apstākļi, kas ziemas mēnešos bija siltāki nekā 2022. gada attiecīgajā periodā, kā rezultātā lietotāju nepieciešamība pēc dabasgāzes apkurei bija mazāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, gan arī nepieredzēti augstās dabasgāzes cenas, kas lietotājiem lika samazināt dabasgāzes patēriņu.

Pārskata perioda beigās – 2023. gada 30. jūnijā - Inčukalna PGK bija noglabāta dabasgāze 13,9 TWh apmērā, ieskaitot valsts stratēģiskās dabasgāzes rezerves 1,8 TWh apmērā, kas ir lielākais noglabātās dabasgāzes apjoms krātuvē pirmā pusgada beigās pēdējo piecu gadu laikā.

“Pirmo sešu mēnešu rezultātos likumsakarīgi atspoguļojas visas aktuālās tirgus un nozares tendences, kam bijām gatavojušies. Svarīgākais, ka sistēmas lietotāji mērķtiecīgi nodrošinās ar dabasgāzi, to uzglabājot Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Visas izsolēs piedāvātās krātuves jaudas tika pilnībā izsolītas. Turklāt krātuvē esam reģistrējuši lielāko noglabātās dabasgāzes uzkrājumu pirmā pusgada beigās pēdējo piecu gadu laikā,” stāsta Conexus valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Lai gan pārskata periodā ieņēmumus un EBITDA negatīvi ietekmēja pārvades pakalpojuma apjoma samazinājums, uzglabāšanas pakalpojuma ieņēmumi un EBITDA pārsniedza iepriekšējā gada attiecīgā perioda rādītājus. Pārskata periodā Conexus darbojās ar 8 miljonu eiro peļņu, kas, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir palielinājusies par 2,68 miljoniem eiro.

Atpakaļ