Biometāna ievades punkti

AS Conexus Baltic Grid (Conexus) ir izstrādājusi risinājumu, kas ar viedās sistēmas palīdzību ļauj biometāna ražotājiem ievadīt saražoto biometānu pārvades sistēmā, izmantojot publiskos biometāna ievades punktus (BIP). Biometāns līdz ievades punktam tiek nogādāts ar kravas transportu kā bioCNG, izmantojot augstspiediena konteinerus (250–300 bar).

Šāds risinājums ir īpaši nozīmīgs ražotājiem, kuru objekti atrodas tālāk no pārvades vai sadales sistēmas un kuriem tiešā pieslēguma izbūve nav ekonomiski vai tehniski pamatota. Latvijā tikai neliela daļa potenciālo biometāna ražotņu atrodas pietiekami tuvu gāzes infrastruktūrai, lai tiešie pieslēgumi būtu iespējami un izdevīgi.

Lai veicinātu biometāna ražošanas attīstību visā Latvijā, Conexus īsteno tā sauktā “virtuālā cauruļvada” koncepciju. Tā paredz, ka biometāns tiek transportēts pa koplietošanas ceļiem un ievadīts sistēmā īpaši izveidotos publiskos punktos. BIP nodrošina:

  • Biometāna drošu ievadi pārvades sistēmā,
  • Kvalitātes kontroli un uzskaiti,
  • Transporta un piegādātāja identifikāciju,
  • Attālinātu vadību un uzraudzību.

Pamatojoties uz esošo biogāzes ražotņu izvietojumu un publiskās apspriešanas rezultātiem, Conexus ir identificējis vairākas potenciālās BIP attīstības vietas, kuras atkarībā no finanšu iespējām varētu attīstīt nākotnē.

 

Pirmais publiskais ievades punkts “Džūkste”
2025. gada 28. jūlijā darbu uzsāk pirmais publiskais biometāna ievades punkts “Džūkste”, kas atrodas Džūkstes pagastā. Ražotājiem tiek nodrošināta iespēja saņemt arī  izcelsmes apliecinājumus par “Džūkstes” BIP ievadītu ilgtspējīgu biometānu.

Kvalitāte, uzskaite un balansēšana BIP

Conexus turpina aktīvi attīstīt gāzes tirgu, nodrošinot drošu un pieejamu infrastruktūru. Vienlaikus tiek izstrādāti jauni risinājumi ilgtspējīgu gāzu ievadei un transportēšanai.