Inčukalna dabasgāzes krātuve sasniegusi maksimālo sezonas piepildījumu

2019./2020.gada iesūknēšanas sezonā Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalna PGK) rezervēts par 24.4% jaudas vairāk nekā tika sākotnēji prognozēts, tādējādi sasniedzot maksimālo šīs sezonas krātuves piepildījumu. Ņemot vērā augsto pieprasījumu, AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus) jaudu rezervēšanu vairs nepieņem.

Sākotnējā prognoze liecināja, ka šajā iesūknēšanas sezonā sistēmas lietotāji krātuvē uzglabās 14.9 TWh dabasgāzes, bet šobrīd Inčukalna PGK pārdotais krātuves jaudas kopējais apjoms sasniedzis 18.54 TWh, kas vienlaikus pēc Conexus tehniskā izvērtējuma un krātuves autoruzraudzības organizācijas rekomendācijām arī ir maksimālais uzglabājamais dabasgāzes daudzums 2019./2020. gada sezonā. 

Lai arī Inčukalna PGK tehnoloģiskais projekts paredz, ka maksimālais uzglabājamais aktīvās dabasgāzes daudzums krātuvē ir 24 TWh, sākot ar 2015.gadu faktiskais krātuves piepildījums ir samazinājies. Līdz ar to šogad augošais pieprasījums apliecina Inčukalna PGK stratēģisko nozīmi gāzapgādes drošībai Latvijā un reģionā.

Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne: "Lai arī šobrīd jāpieņem operatīvi lēmumi un jāpārtrauc krātuves jaudu rezervācijas, jāatzīst, ka kopumā augošais pieprasījums 2019./2020.gada sezonā uzglabāt dabasgāzi Inčukalna PGK, ir pozitīvs signāls krātuves nepieciešamībai par spīti tam, ka iepriekšējās sezonas krātuves piepildījums bija nepilnīgs. Šī gada dabasgāzes iesūknēšanas sezona būs noderīgs atskaites punkts tirgotājiem, kas liks domāt par savlaicīgu iesūknēšanas jaudu rezervēšanu. Ja pieprasījuma tendence nākotnē saglabāsies pozitīva, iespējams būs jādomā par krātuves jaudu izsoles rīkošanu."

Lai izpildītu un izlīdzinātu sistēmas lietotāju pieprasījumu pēc Inčukalna PGK pakalpojumiem, uzņēmums šī gada jūlijā noteica ierobežojumus diennakts iesūknēšanas jaudām krātuvē līdz 104 GWh/diennaktī. Vienlaikus tika nolemts pagarināt 2019./2020.gada krātuves cikla iesūknēšanas sezonu līdz 2019.gada 13.novembrim.

Conexus sistēmas lietotāju ērtībai savā tīmekļvietnē capacity.conexus.lv uzturēs otrreizējā tirgus ziņojumu publikācijas, kā arī regulāri aktualizēs informāciju par Inčukalna PGK jaudām.

 

Informācija publicēta: 25.07.2019.

Atpakaļ