Conexus: Latvijai dabasgāzi turpmāk pilnā apmērā piegādās no sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem

No 2023. gada 1. janvāra ar likumu apturētās dabasgāzes piegādes no Krievijas Federācijas Latvijas dabasgāzes apgādi neietekmēs, jo tirgus jau šogad ir pārorientējies, dabasgāzes piegādes pamatā organizējot no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa (SDG), informē vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators AS “Conexus Baltic Grid” (Conexus). Savukārt no nākamā gada reģionā jau būs divi šādi avoti, darbu uzsākot Somijas Inkoo SDG terminālim.

Lai nodrošinātu dabasgāzes drošu un paredzamu pieejamību, dabasgāzes tirgotāji jau šogad aktīvi diversificējuši dabasgāzes piegādes avotus un veikuši dabasgāzes piegādes no Klaipēdas SDG, līdz ar to būtiski pieaudzis no Lietuvas saņemtais dabasgāzes apjoms, tam līdz 2022. gada 1. decembrim sasniedzot 17.6 TWh. Savukārt no Krievijas saņemtās dabasgāzes apjoms šī gada vienpadsmit mēnešos bija par 73% mazāks, nekā attiecīgajā laika periodā pērn.

Jāuzsver, ka 2023. gada 1. janvārī Latvijā stājas spēkā Enerģētikas likuma prasība par dabasgāzes piegādes no Krievijas aizliegumu. Conexus informē, ka ne tikai Latvijas dabasgāzes infrastruktūra, bet arī sistēmas lietotāji tam ir gatavi.

“Jau šogad tirgus dalībnieki ir apzinājušies riskus un atbildīgi veikuši piegādes avotu diversifikāciju, nepaļaujoties uz dabasgāzes plūsmām no Krievijas. Tikmēr no 2023. gada infrastruktūras uzlabojumi, Inčukalna pazemes gāzes krātuve un divi SDG termināļi mūsu reģionā dabasgāzes apgādi padarīs drošāku, nekā līdz šim,” uzsver Conexus valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Viņš norāda, ka ir izstrādāti un ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju saskaņoti atbilstoši pārvades sistēmas lietošanas noteikumi, kas nepieļauj dabasgāzes piegādes no Krievijas, tomēr tranzīta plūsmas no Krievijas uz Kaļiņingradu caur vienoto Igaunijas-Latvijas tirgus  zonu būs iespējamas. Vienlaikus tranzīta paziņojumā noteikto tranzīta jaudas piešķiršanas pieprasījumu varēs noraidīt, lai samazinātu ietekmi uz citiem sistēmas lietotājiem un veicinātu piegādes drošību.

Atpakaļ