AS “Conexus Baltic Grid” iesniedz jauno uzglabāšanas tarifu projektu

AS “Conexus Baltic Grid” šodien, 22.novembrī, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniedza jauno uzglabāšanas tarifu projektu. Šajā tarifu projektā ir iekļauti trīs jauni pamata produkti, kas ir mērķtiecīgi izstrādāti, lai to izmantošana būtu ērta un ekonomiski pamatota jaunajos dabasgāzes tirgus apstākļos. Izstrādājot jauno tarifu projektu, AS “Conexus Baltic Grid” pieņem, ka 2018. gadā iesūknēšanas apjoms varētu palielināties.

Tarifi izstrādāti, ņemot par pamatu 2017. gada 16. martā SPRK noteikto tarifu aprēķināšanas kārtību. 2018. gada tarifu projektā iekļautās kopējās uzglabāšanas sistēmas izmaksas, salīdzinot ar iepriekš apstiprinātajiem uzglabāšanas tarifiem, ir samazinājušās par 35%, kas galvenokārt saistīts ar izmaiņām tarifu aprēķināšanas metodikā attiecībā uz tehnoloģiskā procesa nodrošināšanas izmaksām, nosakot, ka kompresoru darbības nodrošināšanai izlietotās dabasgāzes izmaksas sedz krātuves lietotāji papildus noteiktajiem tarifiem.

Lai gan salīdzinājumā ar iepriekšējo tarifu projektu ir vērojams būtisks izmaksu samazinājums, mainījušies arī krātuves izmantošanas mērķi un tirgotāju pienākumi. Līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu Latvijā, 2017. gadā ir bijis vēsturiski zemākais iesūknēšanas apjoms pēdējos desmit gados. 2017. gadā krātuvē iesūknēja 11,36 TWh dabasgāzes, kas sastāda 53% no iepriekšējā tarifu projektā iekļautā iesūknēšanas apjoma.

Apzinoties, ka tirgotāju krātuves izmantošanas motivācija ir vienīgi komerciāli vadīta, jo obligāti uzglabāšanas pienākumi nav noteikti, pirmais pamata produkts, ko AS “Conexus Baltic Grid” piedāvā apstiprināt SPRK, ir mainīgas cenas tirgus produkts. Tā cenu plānots pārskatīt reizi nedēļā, atkarībā no izmaiņām dabasgāzes prognozētajās ziemas un vasaras cenās Gaspool biržā.  

Sagatavojot tarifu projektu un apkopojot Baltijas tirgotāju interesi par krātuvi, plānots piedāvāt arī grupētās jaudas standarta produktu. To izmantos tie tirgus dalībnieki, kas krātuvi primāri izmanto patēriņa maksimuma nodrošināšanai un apgādes drošības vajadzībām. Salīdzinājumā ar mainīgās cenas tirgus produktu, šim produktam būs vairākas priekšrocības – gan iesūknēšanas sezonā, gan virtuālo plūsmu izmatošanā.

AS “Conexus Baltic Gird”, izstrādājot jaunos uzglabāšanas tarifus, ņēma vērā arī to dabasgāzes krātuves lietotāju intereses, kuri domā stratēģiski un ir ilglaicīgi krātuves klienti. Ar šo tarifu projektu tiek ieviests arī ilgtermiņa krātuves produkts, kas paredzēts diviem krātuves cikliem. Salīdzinot ar grupētās jaudas standarta produktu, šim produktam piemērota 2% atlaide, un cena uzreiz tiek fiksēta diviem krātuves cikliem.

AS “Conexus Baltic Grid” izstrādātie dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifi būs saistoši visiem Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietotājiem. 

Atpakaļ